Kario Kerai

Kario Kerai

Kario kerai

Indiška virtuvė turbūt neįsivaizduojama be kario prieskonių. Tačiau geltonuosius kario miltelius naudoja ne tik indai – jų gausu ir Tailando, Šri Lankos ir net Egipto virtuvėje. Ir visur jie skirtingo skonio – priklausomai nuo šalies, regiono ir net tradicijų. Tad karis – kas jis?

karis


Prieskonių mišinys

Pasirodo, karis yra prieskonių mišinys, kurio sudėtis gali būti labai įvairi. Žodis „khari“ kilęs iš pietų Indijos ir reiškia bet kokį padažą. Viena iš pagrindinių kario prieskonių sudedamųjų dalių yra ciberžolė (lotyniškai Curcuma), kuri ir suteikia kario mišiniui geltoną spalvą.

Kario prieskonius (angl. curry powder) iš Indijos kolonijos atvežė britai. Kario prieskoniai Vakaruose ypač išpopuliarėjo po Antrojo Pasaulinio karo, kai daugybė imigrantų iš Pietryčių Azijos šalių užplūdo Jungtinę Karalystę ir kitas Europos bei viso pasaulio šalis.

Šeštajame ir septintajame dešimtmetyje Vakarų Europoje ir pasaulyje pradėjo plisti indiškos virtuvės tradicijos, duris atvėrė daug indiškų restoranų. Skirtingi restoranai pradėjo naudoti skirtingus kario prieskonių mišinius, o geriausi indų virėjai net perduodavo kario mišinio receptus iš kartos į kartą.

Kario prieskonių mišinį gali sudaryti apie 12–14 skirtingų prieskonių. Į daugumą kario mišinio receptų įeina kalendra, ciberžolė, kmynai, vaistinė ožragė. Priklausomai nuo recepto, kario mišinyje gali būti ir imbiero, česnako, pankolio sėklų, cinamono, gvazdikėlių, garstyčių sėklų, žaliojo ar juodojo kardamono, muskato riešuto, raudonųjų, ilgųjų ar juodųjų pipirų.

Sąmonės būsena

Indai karį naudoja gamindami kone visus savo patiekalus. „Karis – tai ne prieskonis, o sąmonės būsena“, – taip pasakytų daugelis indų, jei paklaustumėte, ką jų gyvenime reiškia karis.

Nors vakarietiškame pasaulyje kario prieskonių mišinys jau yra tam tikro nusistovėjusio skonio, Indijoje kario mišinių yra be galo įvairių. Kadangi kiekvienoje Indijos valstijoje ir net atskirame regione galima rasti vis kitokio skonio kario prieskonių, galima sakyti, kad yra šimtai ir net tūkstančiai skirtingų jų variacijų.

Kario lapai

Įdomiausia, kad kario medžio lapai, taip pat naudojami indiškoje virtuvėje, nieko bendro su kario prieskoniais neturi. Jie dar kartais vadinami ir saldžiojo nimo (angl. Neem) lapais. Nors daugelyje šalių vadinami skirtingais vardais, šio medžio lapai plačiai naudojami ne tik kulinarijoje, bet ir medicinoje. Kario medis plačiai paplitęs pietryčių Azijoje, Indijoje ir Šri Lankoje – čia su kario lapais gaminama ypač daug patiekalų. Žmonėms migruojant iš Indijos subkontinento ir perimant kitų šalių tradicijas bei maisto ruošimo paslaptis, kario lapai pradėti naudoti ir Malaizijos, Indonezijos, Tailando ir kitų šalių virtuvėse. Dabar kario lapai populiarūs būtent tų šalių virtuvėse, kurioms istoriškai įtaką darė Indija.

kario lapai

Gaminant maistą, kario lapus geriausia naudoti šviežius, tačiau jie ir šaldomi, ir džiovinami. Nors kai kas mano, kad kaip tik kario lapai yra tas paslaptingasis ingredientas, naudojamas kario prieskonių mišinyje, iš tiesų taip nėra. Tik kartais indai kario lapų įdeda į kario mišinį, norėdami išgauti specialų aštrumą.

Kario lapai ajurvedinėje medicinoje naudojami karščiavimui mažinti, hemorojui gydyti, esant kraujotakos, skrandžio sutrikimams, pykinimui ir kitų ligų atvejais. Nėščios moterys geria kario lapų arbatą, o daugelis indžių lapų nuoviru skalauja plaukus, kad jie būtų storesni ir labiau žvilgėtų. Šio augalo veiksmingumą pripažįsta ir Vakarų pasaulio medicina

 

veg4u

Data

2016 6 balandžio

Kategorijos

Idomybes