Masala Chai arbata – kas tai yra ir kaip ją pasigaminti?

Masala Chai arbata – kas tai yra ir kaip ją pasigaminti?

Kvapni, saldi, pagardinta rytietiškais prieskoniais, balta kaip angliška arbata su pienu, lietuviams gal šiek tiek neįprasta, tačiau indai be jos neįsivaizduoja nei vienos dienos – tai indiška Masala arbata, arba sutrumpintai – CHAI.

 

chiai

Ir nors žodis „čiai“ reiškia tiesiog arbatą, daug kam jis asocijuojasi būtent su indiškąja Masala.

Indams arbatos gėrimas – tikras ritualas, kaip ir anglams. Kiekvieną rytą Indijoje vietiniai pradeda barškindami metaliniais Masala arbatos puodeliais. Indijoje šios arbatos gali gauti visur – restorane, kavinėje ar iš kelių lentų sukaltame pakelės kioskelyje. O kai 5 val. ryto į per naktį važiavusį traukinį įlipa pardavėjas su dideliu termosu ir garsiai ima šaukti: „čiai, čiai!“, visi vietiniai keliasi ir tiesia jam kelias rupijas, kad gautų savo aromatingąją saldžiąją dozę.

 

Masalai – tūkstančiai metų

 

Masala arbata kilusi iš Indijos, sakoma, jos receptas buvo sukurtas bene prieš 5000 metų. Dėl daugybės prieskonių, naudojamų Masalai gaminti, ši arbata dar kartais vadinama ir „prieskonine arbata“. Manoma, kad kadaise Masala, pagal ajurvedines tradicijas gaminta iš daugybės prieskonių ir žolelių, buvo sukurta kaip vaistas nuo įvairių negalavimų, ir tik vėliau ji buvo pradėta vartoti kaip įprastas kasdienis gėrimas.

Anksčiau Masala arbata buvo ruošiama įvairiais būdais, buvo patiekiama ir karšta, ir šalta, jai pagaminti naudota daugybė prieskonių. Skirtinguose miestuose, kaimynystėse ir net namuose būdavo gaminama vis kitokia Masala. Dabartinei Masalai įtakos turėjo Indijoje pradėta gaminti juodoji arbata, kuri, paskaninta prieskoniais ir pagardinta pienu, itin tiko ruošti „čiai“. Ilgainiui Masala paplito po visą pasaulį, ir ji jau tūkstančius metų yra vienas svarbiausių indiškos kultūros elementų.

 

Receptai – iš kartos į kartą

 

Nors svetimšaliams Masala arbata atrodo neįprasta, indams – tai lengvai paruošiamas kasdienis gėrimas. Indai Masala arbatos paprastai išgeria po 3–4 puodelius per dieną. Dar ir dabar kai kuriose indų šeimose ypatingi Masala arbatos receptai yra perduodami iš kartos į kartą.

Tačiau norint paragauti autentiškos indiškos arbatos visai nereikia vykti į Indiją ar indišką restoraną, jos galima pasigaminti ir namuose. Jums tereikės juodosios arbatos, pieno, cukraus ir įvairių prieskonių.

 

Ir nors prieskoniai, imami Masala arbatai paruošti, yra skirtingi kiekviename Indijos regione, dažniausiai naudojamas:

  • cinamonas;
  • kardamonas;
  • imbieras;
  • gvazdikėliai;
  • juodieji, baltieji ar žalieji pipirai
  • CHAI gali būti paskaninta ir kmynais, mėtomis, pankoliais, šafranu, tamarindu, vanile ir pan.

Saldžiai aštru

Autentiškai Masalai pasaldinti indai naudoja tik nerafinuotą cukrašvendrių cukrų. O pieno į arbatą pila dažniausiai ketvirtadalį puodelio, nors kai kur – ir lygiomis dalimis su vandeniu. Tuo tarpu Kašmyre Masala arbata ruošiama iš žalios arbatos, o jai pagardinti naudojami migdolai, kardamonas, cinamonas, gvazdikėliai ir šafranas.

Dar paprastesnis būdas išvirti Masalos arbatą – naudoti jau paruoštus Masala arbatos prieskonius ar net Masala sirupą, kurių galima nusipirkti indiškose parduotuvėse bemaž visame pasaulyje. Tereikia tik užvirinti vandenį su pienu ir juodosios arbatos arbatžolėmis, pasaldinti cukrumi ir suberti prieskonius ar supilti sirupą. Prieš gerdami arbatą perkoškite, kad prieskoniai liktų sietelyje. Įvairiose vakarietiškose parduotuvėse galima nusipirkti ir „čiai“ arbatos pakelių, kuriuos tereikia užplikyti vandeniu ir pridėti pieno ir cukraus. Tačiau šios arbatos gali būti ne tokios aromatingos ir gardžios, todėl nepatingėkite eksperimentuoti ir atrasti savąjį indiškos Masala arbatos receptą.

 

Juodąją arbatą, su kuria galite pasigaminti puikią Masalą Chai arbatą galite rasti pirkti čia.

 

Veg4U

Data

2016 16 balandžio

Kategorijos

Idomybes